Komunikaty duszpasterskie

XXXI Niedziela Zwykła

 1. W Niedzielę Misyjną w ramach pomocy misjonarzom zebraliśmy 606 zł: w kościele 479 zł i na Dalkach 127 zł. Za złożone ofiary dziękujemy.
 2. Przed nami dwa wyjątkowe dni: Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Starajmy się pobożnie uczestniczyć w tych uroczystościach i weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach za zmarłych. Wymienianki jednorazowe będą odmawiane w tym tygodniu od środy do soboty o godz. 17.30 na Dalkach i o 19.00 w kościele. Wymienianki roczne można składać do końca listopada.
 3. W poniedziałek (31.10.) w kościele garnizonowym o godz. 20.00 odbędzie się „Noc Świętych”. Tegorocznym Patronem „Nocy Świętych” jest bł. Stefan kard. Wyszyński. Prosimy Liturgiczną Służbę Ołtarza i młodzież, szczególnie tę przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, o wzięcie udziału w tym wydarzeniu i reprezentowanie naszej parafii.
 4. Jutro w Biurze parafialnym można jeszcze zamawiać intencje mszalne – zbiorowe na Mszę św. w kaplicy cmentarnej w dniu 1 listopada o godz. 14.00, połączoną z procesją za zmarłych.
 5. „Mniej śmieci – więcej pamięci” to wspólna akcja ograniczenia liczby zniczy i plastikowych ozdób na grobach. Przy okazji odwiedzania grobów naszych bliskich przypominamy również o regulowaniu opłat za miejsce na cmentarzu, tzw. pokładane.
 6. W środę w kaplicy na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie dla przygotowujących się do bierzmowania z klas VIII: Grupa III – Dalki.
 7. Chorych odwiedzimy z Komunią św. w piątek i sobotę. Prosimy zgłaszać nowe osoby w Biurze parafialnym.
 8. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy chętnych do posprzątania zarówno kościoła, jak i kaplicy. Niech to będzie wyraz naszej wspólnej troski o świątynię oraz służby wspólnocie na wzór Matki Bożej, w ramach I soboty miesiąca.

Życzymy wszystkim parafianom i gościom spokojnej niedzieli, a na ewangeliczne zadanie, aby „zbawienie stało się udziałem” naszych domów przyjmijmy Boże błogosławieństwo:

Duszpasterze

Gniezno, 29 października 2022 roku

Komunikaty duszpasterskie

XXX Niedziela Zwykła

 1. Dzisiaj zbiórką do puszek wspieramy misjonarzy z całego świata w ramach Światowego Dnia Misyjnego. W ciągu całego tygodnia będziemy się modlić za misyjne dzieło Kościoła.
 2. W ubiegłą niedzielę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zebraliśmy łącznie 800 zł: w kościele 589 zł, a w kaplicy 211 zł.
 3. Według liczenia w niedzielę 9 października br. na wszystkich Mszach św. w kościele uczestniczyło 936 osób, a w kaplicy 373 osoby. Łącznie było to 1309 wiernych. Komunię św. przyjęło razem w obu parafiach 670 osób.
 4. Przypominamy o możliwości zamawiania wymienianek jednorazowych, które będą czytane od 2 do 8 listopada.
 5. Można zamawiać intencje mszalne – zbiorowe na Mszę św. w kaplicy cmentarnej w dniu 1 listopada o godz. 14.00, połączoną z procesją za zmarłych.
 6. Przypominamy, że w Biurze parafialnym jest już kalendarz z intencjami mszalnymi na rok 2023.
 7. W przyszłym roku we wszystkich gnieźnieńskich parafiach przeżywać będziemy nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. W kaplicy na Dalkach 7 lutego 2023, a w kościele 13 lutego 2023. Spotkanie organizacyjne dla chętnych pragnących włączyć się w organizację czasu nawiedzenia odbędzie się w niedzielę 13 listopada o godz. 17.00 na plebanii. Serdecznie zapraszamy.
 8. We wtorek 25 października spotkanie formacyjne dla bierzmowanych z klasy VIII grupa II z katechistą (Msza św. o godz. 18.30 i spotkanie).
 9. W środę 26 października spotkanie formacyjne dla bierzmowanych z klasy VIII grupa I z katechistą (Msza św. o godz. 18.30 i spotkanie).
 10. W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła po Mszy św. o godz. 18.30.
 11.  W sobotę w kaplicy na Dalkach całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 9.00. Czuwanie według harmonogramu.
 12. Dziękujemy parafiance za ofiarowane figurki Matki Bożej, która będzie używana podczas rorat dla dzieci.

Życzymy wszystkim parafianom i gościom miłej i spokojnej niedzieli, a na ewangeliczne zadanie wytrwałości w pokornej modlitwie przyjmijmy Boże błogosławieństwo.


Duszpasterze

Gniezno, 22 października 2022 roku

Komunikaty duszpasterskie

XXIX Niedziela Zwykła

 1. Dziś obchodzimy Dzień Papieski. Po każdej Mszy św. zbiórka do puszek, które ustawione są przy wyjściu z kościoła, na fundusz stypendialny dla młodzieży w ramach fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 2. Wymienianki jednorazowe i roczne można składać w biurze parafialnym lub w zakrystii. Formularze znajdują się przy wyjściu z kościoła. Wymienianki jednorazowe będą odmawiane w dniach od 2 do 8 listopada o godz. 17.30 na Dalkach i o 19.00 w kościele. Na formularzu można zaznaczyć konkretny dzień, w którym pragniemy wraz ze wspólnotą parafialną modlić się za swoich bliskich zmarłych.
 3. Wymienianki roczne będą odmawiane w każdy pierwszy czwartek miesiąca podczas godzinnej adoracji w kościele o godz. 19.00, począwszy od I czwartku Adwentu (1 grudnia).  W tym czasie będzie także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
 4. 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzu przy ul. Witkowskiej procesja za zmarłych i Msza św. o godz. 14.00. Można zamawiać intencje zbiorowe na tę Mszę św. 1 listopada nie będzie Mszy św. o godz. 12.30 i 19.00 w kościele.
 5. Przypominamy, że we wtorki i czwartki zapraszamy dzieci i młodzież na wspólny różaniec.
 6. W sobotę o godz. 19.30 na plebanii spotkanie mężczyzn, którzy chcieliby stworzyć w parafii wspólnotę Rycerzy Kolumba.
 7. Przyszła Niedziela to Światowy Dzień Misyjny. Taca przeznaczona będzie na pomoc dla misjonarzy z całego świata. W tym dniu poświęcimy i wręczymy książeczki dzieciom komunijnym. 
 8. Biuro parafialne czynne w poniedziałki (duszpasterze) po Mszy św. wieczornej oraz we wtorki i czwartki od 12.00 do 15.00. W kaplicy na Dalkach można zamawiać intencje Mszy świętych w środy po Mszy św. i nowennie.

Życzymy wszystkim parafianom i gościom miłej i spokojnej niedzieli, a na ewangeliczne zadanie wytrwałości w modlitwie przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

 

 

 

 

Duszpasterze

Gniezno, 15 października 2022 roku

Komunikaty duszpasterskie

XXVIII Niedziela Zwykła

 1. Dziękujemy ofiarodawcy zielonego ornatu dla kościoła, a na Dalkach obrusu. Zachęcamy innych parafian do ofiarności na rzecz naszych świątyń.
 2. Dzisiejsza składka inwestycyjna przeznaczona będzie na zapłacenie należności za nowe ekrany do wyświetlania pieśni w kościele.
 3. Parafia swoją opieką duszpasterską otacza Szkołę Podstawową Nr 2 im. Księdza Majora Mateusza Zabłockiego. W czwartek o godz. 8.15 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie Msza św. z okazji święta patrona szkoły.
 4. W czwartek zapraszamy na 20.00 na nabożeństwo fatimskie.
 5. W piątek, w Dzień Edukacji Narodowej, będziemy modlić się za nauczycieli. Wszystkich nauczycieli zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 6. W sobotę obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia, podczas Mszy św. i różańca, modlić się będziemy w intencji rodzin, które przeżyły stratę dziecka.
 7. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy w Kościele w Polsce 22. Dzień Papieski, upamiętniający pontyfikat św. Jana Pawła II oraz jego nauczanie. W tym dniu ofiarą zbieraną do puszek będziemy mogli wesprzeć fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.

Życzymy wszystkim parafianom i gościom miłej i spokojnej niedzieli, a na ewangeliczne zadanie okazywania Bogu wdzięczności za wszystko, co od Niego otrzymujemy, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Duszpasterze

Gniezno, 8 października 2022 roku

 

Komunikaty duszpasterskie

XXVII Niedziela Zwykła

 1. Dziękujemy za posprzątanie świątyń: dwóm osobom w kaplicy i trzem w kościele.
 2. Chętnych mężczyzn, których zainteresowała idea wspólnoty Rycerze Kolumba zapraszamy w niedzielę (dzisiaj) na godz. 17.00 na spotkanie na plebanii. Do stworzenia w parafii samodzielnej Rady potrzebnych jest 20 mężczyzn. Jeszcze raz zapraszamy na to spotkanie.
 3. Rozpoczął się miesiąc różańcowy. Wszystkich parafian zachęcamy do wspólnej modlitwy różańcowej zarówno w kościele, jak i w domu.
 4. W piątek 7 października we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej zapraszamy do świętowania odpustu parafii Matki Zbawiciela na Dalkach. Msza św. dla chorych połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych o godz. 10.30. O godz. 17.30 różaniec i o 18.00 Msza św. odpustowa.
 5. W sobotę 8 października w naszym seminarium rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Na rok propedeutyczny zgłosiło się 3 kandydatów. Otoczmy ich oraz wszystkich kleryków swoją modlitwą.
 6. W poniedziałki otwarte będzie dodatkowo Biuro parafialne od godz. 19.00. W tym dniu przyjmować będą duszpasterze.
 7. Informujemy, że ze względu na to, że parafie posiadały dotychczas konta w dwóch różnych bankach, ujednolicony został bank dla obu parafii. Zachęcamy do wspierania naszych wspólnot parafialnych także bezpośrednio przez konto bankowe. Jeżeli wpłata dotyczy parafii św. Wawrzyńca, to w tytule podajemy Wawrzyniec, a jeżeli parafii Matki Zbawiciela podajemy tytuł Dalki. Numer konta podany jest na naszej stronie internetowej (BS: 76 90650006 0000 0000 9869 0001).
 8. W ostatnim czasie zostały ujednolicone pod względem barwy i mocy wszystkie żarówki w kościele. Na wikariacie wymienione zostały dwa okna. Uporządkowany został teren przy biurze parafialnym i plebanii oraz odnowiona została figura Matki Bożej.

Życzymy wszystkim parafianom i gościom miłej i spokojnej niedzieli, a na ewangeliczną drogę wzrastana w wierze na wzór ziarnka gorczycy przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Duszpasterze

Gniezno, 1 października 2022 roku