WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

W PARAFII MATKI ZBAWICIELA – GNIEZNO - Klasa VIII SP – Zapisy do końca września br, !!!

Opracowanie oparte na podstawie

Instrukcji dotyczącej przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.”

W tym roku odbędą się trzy spotkania obowiązkowe. Będą one przeprowadzone w piątki (max 30 min.): 22.10; 19.11; 10.12, zaraz po zakończonej wieczornej Mszy św. w której należy uczestniczyć. Uczestniczenie w spotkaniach formacyjnych będzie jedną z trzech podstawowych zasad dopuszczenia kandydata do sakramentu bierzmowania.

W miesiącu styczniu spotkań nie będzie. Daty na nowy rok kalendarzowy zostaną wyznaczone i przekazane do wiadomości na spotkaniu grudniowym.

Sakrament Eucharystii.

Uczestniczenie w Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane wynika z trzeciego przykazania Bożego oraz pierwszego przykazania kościelnego.

Sakrament pojednania i pokuty.

Kandydat zobowiązany jest przystąpić do spowiedzi św. na początku przygotowania do sakramentu bierzmowania tzn. w miesiącu wrześniu br. a także w okresie adwentu, oraz wielkiego postu.

Oczywiście nie rezygnuje ze spowiedzi św. pierwszopiątkowej czy też częstszej wynikającej z potrzeby serca.

Nabożeństwa

W czasie przygotowania do sakramentu bierzmowania kandydat ma za zadanie pogłębiać swój rozwój duchowy. Należy uczestniczyć w okolicznościowych nabożeństwach:

- różaniec święty (październik)

- Gorzkie Żale i Droga krzyżowa (czas Wielkiego Postu)

- majowe

- czerwcowe

Trzeci warunek konieczny by przystąpić do sakramentu bierzmowania to patron i dary Ducha Świętego.

Zaleca się pozostać przy imieniu z chrztu św. Jeśli jednak kandydat nie ma świętego patrona z chrztu, należy wybrać imię świętego, któremu zawierza własną drogę rozwoju wiary oraz pragnie od niego uczyć się jak naśladować Chrystusa. Kandydat zobowiązany jest wybrać imię do 30 września br. i w kilku zdaniach zaprezentować życiorys (umieć go przedstawić własnymi słowami do końca października br.)

Do końca października br. kandydat jest zobowiązany zdać 7 darów Ducha Świętego!

Świadek bierzmowania.

Zaleca się aby świadkami bierzmowania byli rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami (KKK 1309). Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba wystarczająco dojrzała do spełnienia tego zadania, która: przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem i nie ma przeszkód kanonicznych, zgodnych co do zasad wiary.

Świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego (por. KPK kan. 874; 893).

Zadanie świadka bierzmowania nie ogranicza się do uczestnictwa i wypełnienia roli w liturgii bierzmowania, ale ma on być towarzyszem drogi wiary kandydata, dlatego powinien być wybrany na początku drogi formacji, tzn. do 30 września danego roku.

Udział w katechezie szkolnej jest drugim warunkiem koniecznym przystąpienia do sakramentu bierzmowania. Na zakończenie każdego roku formacji (bądź szybciej) kandydat zobowiązany jest (przedstawić pisemną opinię swojego katechety) lub (świadectwo ukończenia katechezy z 8 klasy szkoły podstawowej).

Młodzież ochrzczona w innych parafiach, zobowiązana jest do przyniesienia metryki Chrztu św. do końca września br.

Zapisy trwają od końca września br. W tym czasie należy przynieść wypełnioną Deklarację Kandydata. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia drogi formacji!

10 WRZEŚNIA (piątek) – PIERWSZE SPOTKANIE KLASA VIII